Home / Pisma do .... / Pacjent nie będzie już potrzebny

Pacjent nie będzie już potrzebny

Szanowni Państwo, kończy się termin składania uwag do propozycji Ministerstwa Zdrowia dot. tzw. sieci szpitali.
Z przedstawionych do konsultacji społecznych propozycji tworzenia sieci szpitali i sposobu ich finansowania wynika, że Minister Zdrowia dąży do stworzenia „ideału” systemu ochrony zdrowia, w którym funkcjonowanie było by łatwiejsze i prostsze, gdyby udało się z niego wyeliminować pacjenta.
Przedstawiony projekt reformy opartej na ryczałtowym finansowaniu szpitali to naszym zdaniem droga do tego „ideału” w którym pacjent nie będzie potrzebny.
Aby łatwiej zrozumieć jakie mechanizmy zadziałają po wprowadzeniu reformy przedstawiamy w sposób obrazowy – co będzie czekać nas pacjentów po reformie.
„Prowadzisz „punkt usługowy” (szpital), dostajesz na niego środki ryczałtem z góry – w zasadzie dostajesz z państwa pieniądze za to, że Twój „punkt” jest otwarty.
Niestety w prowadzeniu placówki przeszkadza Ci „klient”. Zwłaszcza ten „klient-pacjent”, który wymaga większej uwagi i zaangażowania, a co gorsze poniesienia zwiększonych kosztów leczenia.
Najprościej jest go spławić czym prędzej – i to bez ponoszenia konsekwencji, bo konkurencja została wyeliminowana. Zresztą pozostali w sieci działają na tej samej zasadzie co ty.
Jedynym zmartwieniem będzie kreatywna sprawozdawczość, czyli pamiętaj, że raz na jakiś czas będziesz musiał napisać raport o tym jak bardzo jesteś potrzebny. Ale, to tylko statystyka.”
Pełni obaw pacjenci skupieni wokół Fundacji 1 Czerwca, apelują do Pani Premier i Pana Ministra o zwrócenie uwagi na to, że jakość i dostępność są dla człowieka chorego najważniejsze gdy występują jednocześnie. Dążenie do jakości kosztem dostępności i tworzenie dostępności bez jakości doprowadza do patologi i nadużyć. Niestety egoizm, chciwość, wyrachowanie, bezwzględność – to cechy które w ochronie zdrowia tak jak i innych elementach życia mają i będą miały miejsce. Tworzenie systemu który potęguje, wzmacnia i wręcz zachęca do nadużyć doprowadzi wcześniej czy później do tragedii.
Piotr Piotrowski

Top
stat4u