Home / BLOG / PRL wiecznie żywy?

PRL wiecznie żywy?

Mało kto z mojego pokolenia pamięta kolejkę za mięsem. Ja pamiętam mojego dziadka który wychodził zimowym wieczorem –w kolejkę pod sklepem mięsnym. Pamiętam mojego tatę, który niechcący budził nas nad ranem, po omacku szukając kluczy, idąc zmienić dziadka… Służba zdrowia w Polsce to taki sklep mięsny w PRL… Ilością mięcha do sklepu zarządza „Zjednoczenie”, czyli nadzorca systemu – Minister Zdrowia, Prezes NFZ…

Pod nimi są właściciele sieci sklepów. To dyrektorzy szpitali… To oni załatwiają dostawy mięcha na limit ze zjednoczenia.
Właścicielami sklepów (klinik, oddziałów) – ordynatorzy.

Za robotę na zapleczu (poradnie) odpowiadają specjaliści, a od „użerania się z ludźmi w kolejce – sprzedawcy (lekarze stażyści i młodzi na dorobku ledwo po studiach…). Są jeszcze Panie od pakowania towaru, metkowania, odświeżania i sprzątania (personel pomocniczy).

A ja i moje dziecko? Nasze miejsce jako pacjenta nie zmienia się od lat… w kolejce. Stoimy w kolejce za mięchem….patrz ZDROWIEM….
Zjednoczenie od lat zapewnia, że mam prawo do kaszanki i baleronu. Jednak to czy dostaniemy kaszankę czy baleron i czy będzie to 10 gram, czy 1 kilogram zależy od tego…. sami wiecie… Nie wiecie? zapytajcie starszych…

EPILOG
Masz jeszcze wątpliwości dlaczego nic się nie zmienia? Bo opieka zdrowotna w Polsce to sklep mięsny w PRL. I tak ma pozostać.

Myślę że to jest również odpowiedź, dlaczego ludzie tak garną się do polityki, a ci którzy w niej są, zrobią wszystko aby w niej pozostać. Nie chodzi tylko o pieniądze. ONI tak naprawdę wiedzą że tylko dzięki układom i władzy mogą mieć zawsze baleron. Nie chcą stać ze spoconym plebsem w kolejce. ONI uciekają przed przemocą w sklepie, przemocą w służbie zdrowia. Przemocą, która z powodu frustracji w tym systemie panuje.

Władza daje IM bezpieczeństwo. ONI będą znali nie tylko sprzedawcę, ale nawet szefów „Zjednoczenia” – samych nadzorców systemu. ONI i ich rodziny będą mogli leczyć się w sklepach dla WIP – „PEWEX-ach” MSW.
A ty?
Ty teoretycznie też…

Top
stat4u